Bir Kaplumbağa Kabuğunu Çıkartabilir mi?

Kaplumbağalar, 250 değişik türüyle dünyanın her kıtasında; okyanusunda, göllerinde, derelerinde, ormanlarında ve çöllerinde yaşayabilmektedir. Hatta kendi evinizin bahçesinde bile bir adet olabilir. Peki, bir kaplumbağaya baktığınız da fark etmeniz gereken ilk şey nedir? Muhtemelen kabuğu ve bilhassa de bu kabuğun biçimidir. Kabuğunun biçimi kubbeli ya da yassı olabilir ve kabuğunun biçimi çeşitlerine ve hayat ortamına göre değişiklık göstermektedir. Karada hayat sürdüren fazlası kaplumbağa, yırtıcı avcılarından korunmalarına yardımcı olan yüksek kubbeli kabuklara sahipken, fazlası su kaplumbağası, suda kaymalarını gerçekleştiren daha düzenli, düz bir kabuğa sahiptir.
Kamplumbağların kabukları ister düz ister kubbeli olsun, karapaksla ve plastronda olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Karapaksla, kaplumbağanın sırtını kaplayan kabuğun üst kısmıdır, plastron ise, göbeği kaplayan alt kısmıdır. Kemikli bir köprü, bu iki kabuğu kaplumbağanın yan kısmına tutturur. Kabukları amacıylae geri çekilebilen fazlası kaplumbağa türünde; bir menteşe, kaplumbağanın amacıylae çektiği ve iki yarıyı bir araya getirdiği vakit, kabuk ve plastronun sıkıca kapanmasını sağlar. Hem kabuk hem de plastron, üst kabukta aşağı yukarı 50 ila 60 kaburga ve sırt kemiği ile alt kabukta klavikula ve kaburga kemiğinin füzyonunu sahibi olan kemikten oluşmuştur.
Kemiğin tepesinde, her kabuk yarısı, birtakım durumlarda üst üste gelen insan tırnaklarıyla aynı madde olan keratin parçaları kalkanlar adı verdiği uçlarla kaplıdır. Keratin koruyucu bir kaplama sağlar. Fakat her vakit bir istisna vardır: Leatherback kaplumbağaları ve diğer yumUşak kabuklu türler, sert bir kıkırdak cildi amacıyla koku verir. Bir kaplumbağanın kabuğu komplike yapılı bir iskelet koruması sağlar. Peki, bir kaplumbağa bu koruması olan kabuğunu çıkarabilir mi? İşte size bu husus ile alakalı açıklamalar:
Kaplumbağa Scute (Plak) Atma
Bir salyangozun aksine, bir kaplumbağa hasar görmüşse ya da gelişimi ile uyuşmuyorsa diğer kabuğuyla bağlantılı kuramaz. Kaplumbağanın kabuğu katiyen düşmez, katiyen çok büyük ya da çok ufak değildir, zira kaplumbağa ile büyür. Kaplumbağanın göğüs kafesinden ve omurgasından yapılır ve kaplumbağanın bedeninin iç kemiklerine bağlanır. Aynı insanlardaki hayat yaşının büyümesiyle beraber fiziksel yapılarının gelişmesi gibi kamlumbağaların da kabuğu değişir.
Çoğu tür amacıyla kaplumbağa ve kabuğu büyüdükçe, kabuktaki tomurcuklar, yeni daha büyük tırnaklara yer açmak amacıyla dökülür ya da soyulur. Kabuk atma natural bir süreçtir ve plaklar yüzme ve günlük aktiviteler esnasında Aralıklı olarak kabuktan atılır. Kaplumbağalar soğukkanlı sürüngenler bulunduğu amacıyla dıştan kendilerini ısıtmanın ve soğutmanın yollarına güvenirler ve bunu güneşlenme ile yaparlar. Güneşlenme güneşte yatmaktan diğer bir şey değildir ve en çok tercih edilen bir kaplumbağa eğlencesi olmuştur.
Balık avlamak, kaplumbağaların beden sıcaklığını yükseltmelerinin bir yolu olmasına rağmen, plakların kurumasını sağlayarak dökülmeye hazır bırakmalarına izin verir. Güney Amerika nehri kaplumbağası gibi birtakım kaplumbağalar, birbirlerinin kabukları üstüne gevşek çizgiler (ve algler) çekerek bilhassa de çene dökülme sürecinde birbirlerine yardım ederler. Bununla beraber, bu çekme prosedürü hafifçe yapılır, zira hem ağrı hem de basınç kabuktan hissedilir.
Eski öbekler ideal biçimde dökülmediğinde ya da çok sık döküldüğünde, kaplumbağa kabukları enfeksiyon ve hastalık geliştirebilir. Anormal öbek dökülmesinde süslü bir terim olan disekdiz enfeksiyona namacıyla olabilir. Nadir hallerde plaklar çok sık dökülür, zira kabuğun kemikleri korunmaz ve yumUşak kalır. Bol miktarda saç plak dökülmesi böbrek yetmezliği gibi daha büyük problemlere bağlanmıştır.
Kabuk sağlığı da kemik sağlığına bağlıdır. Yetersiz kalsiyum alımı, güneş ışığına zayıf maruz kalmanın yanı sıra karaciğer, böbrek ve tiroid hastalıklarının yol açtığında metabolik kemik hastalığı, yumUşak ya da şekilsiz kabuk kemiklerine namacıyla olabilir. Ülserler (ayrıca kabuk çürüğü olarak da bilinir ) kalıcı kabuk ve kabuk deformasyonlarına namacıyla olabilir. Bununla beraber, kabuk hastalığı yaralanma kadar sık ortaya gelmez. Çatlamış plaklar sık görülür ve kaplumbağalara araba çarptığında ya da vahşi hayatta saldırıya uğradığında olur. Bazı veteriner hekimler, kırık kabukları yapıştırma malzemesi ile onarım edebilmektedirler, fakat bir kaplumbağa kabuğu ile alakalı onarılma prosedürü canlı malzemelerden yapıldığında, yavaşça onarım edilmeli ve yine büyüyebilmelidir.
Kaplumbağalar ve Salmonella
Kaplumbağalar tanınmış olsa da potansiyel olarak ölümcül evcil hayvanlardır. Evet, ölümcüldürler. Çoğu sürüngenler gibi, kaplumbağalar da natural olarak bağırsaklarında dışkıyla salgılanan salmonella bakterilerine sahiptir. İnsanlarda salmonella süregelen olarak ateş, karın ağrısı ve kuvvetli ishale namacıyla olur ve birtakım durumlarda hayatı tehdit eden iltihaplanmalara namacıyla olabilir. Salmonella bakterileri çıplak gözle görülemez ve insanlar kaplumbağalarla uğraştıklarında kendilerini hastalık riskine sokarlar.