Arılar ve Diğer Böcekler Kışın Nereye Gider?

Arıların ve böceklerin kışın nereye gittiğini hiç merak ettiniz mi? Büyüleyici bir şekilde pek çok tür, kendi hayat döngülerini yansıtan stratejilerle ve eşi benzeri olmayan yöntemlerle soğukla kafaya çıkmaya adapte olmuşlardır. Bununla beraber fazlası böcek sene içersinde benzer bir vakitte meydana çıkarken bu vakitlamanın iklim değişikliğinden etkilendiğine dair fazlası ispat vardır. Bu, evvelceki senelardan daha erken çeşitler belirleme edebileceği manasına gelir.
Arılar Kışın Nereye Gider?

İngiltere, 24 değişik yaban arısı türü de dahil olmak üzere 250’den çok arı çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Ancak kışın hepsi aynı şekilde davranmamaktadır. Bazı soliter arı çeşitleri, kışı erişkinler olarak, kışlama denilen bir süreçte kendilerini soğuktan koruyarak geçirir. Daha sonra erken çiçeklenmeden en iyi şekilde yararlanmak amacıyla ilkbaharda meydana çıkarlar. Mason arı gibi başka çeşitler ise kışı pupa olarak geçirir ve yumurtalarını sonbaharda bıraktıktan sonra biten senelik bir hayatdöngüsüne sahiptir.
Bombus arıları ve bal arıları gibi sosyal arılar, kovanlarının ve kraliçelerinin çevresinde dönen hayat ve kış alışkanlıklarına sahiptir. Yaz başında, ana arı ve kadın işçi arılarından meydana gelen bir yuvada yaşarlar. Yaz ilerledikçe, kraliçe yeni kuşak kraliçe arılar ve erkek arılar yapan yumurtalar bırakırlar. Kolonim sonucunda yuvaları ve çiftleri bırakır, genç kraliçeler nektar üstüne döker ve vücutlarında yağ biriktirmek amacıyla polen alır. Sonunda, yeni kraliçeler yeraltında tek başına kış uykusuna yatar ve hayati yağ depoları kış aylarında hayatta kalmalarına yardımcı olur.
Yuvanın geri kkısmı ihtiyar kraliçe, erkek arılar ve kadın işçi arıları dâhil sonbaharda ölen yapraklar ile beraber düşer. İlkbahar geldiğinde, sıcak sıcaklıklar kraliçeleri kış uykusundan uyandırır ve sene amacıyla ideal bir yuva kısmı bulmadan evvelce nektar beslemek isterler. Kış uykusuna yatmadan evvelce çiftleşmişler, ilk yavrularını ilkbahar aylarında, kadın işçi arılar üreteceklerdir. Bu şekilde hayat döngüleri tamamlanacaktır. Bahar sıcaklıkları kış uykusundaki arı uyandığında etkilediği amacıyla, onları tabiat takvimi gözlemlemelerinde iyi bir tür yapar. Ve kırmızı kuyruklu yaban arısı işçilerinin hepsi kıştan evvelce ölecektir.
Kırmızı kuyruklu yaban arısı
Görünüş: Kırmızı kuyruklu yaban arısı, kara bir gövdeye ve kırmızı bir kuyruğa sahiptir. Erkekler kadınlardan değişik görünür zira yüzlerinde sarı ve toraksları sarıdır, ilaveten kadın işçilerden de daha büyüktür.
Kaydedilmesi gerekenler: İlkbaharda ilk evvelce kırmızı kuyruklu bir yaban arısı kraliçesi görüldüğü tarihtir.
Ne vakit kayıt yapılır: Özellikle Mart ayından itibaren ama hava haline bağlı olarak değişir, bu amaçla daha sıcak sularda daha evvelce bunlara ilgi edilmelidir.
Diğer Böcekler Kışın Nereye Gider?

Ortak eşek arısı: Kırmızı kuyruklu yaban arısı gibi, yalnızca kraliçe eşekarısı kışı yaşayabilir. Bombus arılarında bulunduğu gibi, yeni kuşak ana eşekarısı, sıcaklık arttığında ilkbaharda uyanmadan evvelce kış aylarında kış uykusuna yatar. Koloninin geri kkısmı sonbaharda ölür.
Görünüş: Sarı ve kara çizgiler ve yüzlerinde çapa şeklinde kara bir işaret vardır. Onları, yüzünde üç kara leke belirleme edilen Alman yaban arısı ile karıştırmamak lazım olur.
Kaydedilmesi gerekenler: İlkbaharda ilk kez aktif bir kraliçe arısı göreceğiniz tarihtir.
Ne vakit kayıt yapılır: Özellikle mart ayından itibaren görülür ama fazlası hava koşullarına bağlıdır. Gözünüz açık olsun ve daha evvelce fark ederseniz yetkililere duyurmak lazım olur.
Uğur böceği: Yetişkin kadın kuşları kışı uykuda ve çoklıkla kümeler durumunda geçirirler. Ağaç kabuğu gibi korunaklı yerlerde kış uykusuna yatarlar. İlkbaharda yiyecek ve bir eş bulmak amacıyla uyanırlar. Dişiler yaz aylarında larvalara dökülen, yumurtlayan ve sonra yazın sonlarında erişkin olarak meydana çıkan yumurtalarını bırakırlar
Görünüm: Bu kırmızı uğurböceği her kanadında üç nokta ve kafasına yakın ortada yedinci nokta vardır.
Kaydedilmesi gerekenler: İlkbaharda ilk olarak aktif bir uğurböceğini görüldüğü tarihtir.
Ne vakit kayıt yapılır: Özellikle şubat ayından itibaren görülür ama hava haline bağlıdır. Aktif uğurböceği ilgi edilmesi lazım olur ve rastgele bir erken görme kaydettiğinizden emin olunmalıdır.
Brimstone kelebek kıvrımlı kelebek, erişkin olarak kış uykusuna yatkın olan yalnızca birkaç kelebek türünden biridir. Diğer kelebekler pupa (turuncu uç kelebek gibi) ya da larva (benekli ahşap kelebek) olarak kışın. Bazıları kırmızı amiral gibi, hem de göç eder.
Kıvrımlı kelebekler baharda uyandıklarında esasen erişkin oldukları amacıyla senenin ilk haftalarında etkindirler. Her sene yalnızca bir yeni kuşak vardır.
Görünüş: Bu kelebekler, her kanatta turuncu bir nokta ile sarı renktedir. Yaklaşık 6 santimetre kanat açıklığına sahiptirler.
Kaydedilmesi gerekenler: İlkbaharda ilk kez aktif bir ağız kenarlı kelebek görüldüğü tarihtir.
Ne vakit kayıt yapılır: Erken ilkbaharda mayıs sonucundan evvelce görünürler. Mayıstan sonra, hazırda bekletme modundan uyanan bir erişkin yerine, yeni kuşak bir erişkin kaydedebilirsiniz.