Şeker hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı, pankreasın ürettiği insülin’in az olmasından kaynaklanır. İnsülin olmayınca veya az olunca besinlerden aldığımız şeker, hücrelere gidemez ve hücreler şekersizlik çekerken, kanda şeker normal değerlerin üstüne çıkar. Kanda şekerin yükselmesi, vücutta tahribatlara yol açar.
Vücudumuzda pankreas, insülin denilen hormonu üretmektedir. İnsülin, kan dolaşımındaki şekeri hücrelerimize taşımaktadır. Hücrelerimiz glükoz sayesinde enerji toplamaktadır. Şeker hastalığına, vücutta belirtiler çıkmadıkça veya düzenli sağlık kontrollerinden geçilmedikçe teşhis konulamıyor. Fakat, ne yazık ki şeker hastalığı organlarımıza büyük hasarlar vermektedir. Bu nedenle, organlara zarar vermeden hastalığı teşhis etmek çok önemlidir. Düzenli sağlık kontrolleri ile şeker testi yapılmalıdır. Hastalık teşhis edildiğinde, şeker hastalığını önemsememek ölümcül sonuçlara bile varabiliyor.
Yüksek şeker vücudumuzda, yüksek tansiyon hastalığı, körlük veya görme sorunları, kalp krizi ve felç riski, böbrek yetmezliği, el ve ayaklarda uyuşma, vücutta belirli bölgelerde büyük ve kapanmayan yaralar, erkeklerde ereksiyon problemleri, damar tıkanıklıkları, diş ve diş eti sorunları ve hamile kadınlarda düşükler, doğum anormallikleri oluşturabilmektedir.
Peki, hangi bulgular oluştuğunda şeker hastalığından şüphelenmeliyiz?
Su tüketimimiz arttıysa ve eskisinden çok daha fazla su içiyor, ağız kuruluğu çekiyorsak, çok sık aralıklarla idrara çıkıyorsak, iştahınız arttıysa ve bir şeyler yemeden duramıyorsanız, vücudunuzda belirli bölgelerde yaralar çıkıyor ve geç iyileşiyorsa, tansiyon yükselmesi sorunu yaşıyorsanız, aşırı halsizlik ve güç kaybı varsa, erkeklerde ereksiyon problemleri başladıysa, görme problemi yaşıyorsanız, akşam yemeklerinden sonra halsizlik ve uyku bastırıyorsa derhal doktorunuza başvurun.
Peki, şeker hastalığına yakalanmamak için ne yapmalıyız?
Aşırı kilo sorunumuz varsa hızlıca kilo vermeli ve kilomuzu kontrol altında tutmalıyız. Her gün 1 saat yürüyüş yapanlarda şeker hastalığı riski %50 azalmaktadır. Bu nedenle, her gün düzenli yürüyüş yapmakta yarar vardır. Şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmalı, mümkün olduğunca tüketimini azaltmalıyız.
Şeker hastalığını ciddiye almak, düzenli kontrollerden geçerek, vücudumuza zarar vermeden teşhisini ve tedavisine başlamak hayat kurtarmaktadır.